Colliers utser ny Göteborgschef

Christina Kämpe ansluter till Colliers som Director Capital Markets samt regionchef Göteborg. Hon kommer att ingå i Colliers Sveriges ledningsgrupp.

Christina Kämpe är en i raden av välkända profiler inom fastighetsbranschen som rekryterats till topp-positioner inom Colliers Sverige under våren. Förutom Christina och vd:n Daniel Gorosch har även Martin Lindgren, tidigare Director of Operations på Unibail-Rodamco-Westfield, Karin Witalis tidigare analyschef hos DTZ och CBRE samt Lovisa Andersson från JLL rekryterats till bolaget.

Christina Kämpe har cirka 15 års erfarenhet från fastighets- och transaktionsmarknaden och kommer senast från en tjänst som Ansvarig Samhällsfastigheter på NCC Property Development Sverige. Dessförinnan har hon arbetat nio år på JLL som National Director på Capital Markets.
– Det ska bli väldigt roligt att vara med på Colliers resa. Jag ser stor potential i den satsning som nu görs inom Colliers och jag ser fram emot att få vara med och utveckla den svenska verksamheten vidare. Efter sex mycket lärorika och roliga år på NCC hoppas jag kunna bidra med nya perspektiv, säger Christina Kämpe.
– Vi söker efter rätt personer att stärka vårt Capital Markets-team och Christinas bakgrund och kompetens passar perfekt för att ytterligare växla upp vårt kunderbjudande inom transaktionsområdet samt för att leda och utveckla vår verksamhet i Göteborg. Christina är driven och kunnig och har en gedigen erfarenhet inom fastighetsbranschen. Rekryteringen av henne gör att vi kommer ett steg närmare vår målsättning att bli en ledande fastighetsrådgivare i Sverige, säger Colliers vd Daniel Gorosch.

Joachim Svedberg, tidigare Regionchef Göteborg, kommer i sin roll som Director Capital Markets samt partner i bolaget att fokusera på kundengagemang samt tillsammans med Christina Kämpe, aktivt arbeta för att vidareutveckla Colliers affär med sikte på de högt ställda målen bolaget har för de kommande åren.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer