Trots att parterna Fastighetsägarna Syd och Hyresgästföreningen har förhandlat sedan i somras har de inte lyckats komma överens. Fastighetsägarna Syd påkallade förhandlingarna om 2017 års hyreshöjning den 31 juli i år. Sedan dess har parterna träffats vid sex förhandlingstillfällen utan att nå en överenskommelse.
Fastighetsägarna Syd, som förhandlar för cirka 2 400 lägenheter i Ronneby, Karlshamn, Sölvesborg och Olofström, ville enligt sitt slutbud höja hyrorna mellan 0,81 – 1,67 procent i de fyra kommunerna. Motbudet från Hyresgästföreningen låg på mellan 0,36 – 0,52 procent.
– Vår ambition har hela tiden varit att komma överens. Vi påkallade årets hyresförhandlingar tidigt i år för att kunna göra upp i rimlig tid på realistiska nivåer som ligger i paritet med den ekonomiska utvecklingen. Vårt slutbud till Hyresgästföreningen motsvarade i snitt 55 kronor i månaden. Med Hyresgästföreningen motbud kan inte våra medlemmar bibehålla nuvarande standard, service och underhåll. Därför valde vi att stranda, säger Susanne Rikardsson, vd för Fastighetsägarna Syd.
De närmaste dagarna informeras berörda hyresgäster. Under december kommer hyresgästerna att få besked om hur förhandlingarna kommer att gå till istället. Vid en strandning finns två alternativ, antingen blir det en direkt förhandling med hyresgästerna eller så får Hyresnämnden besluta om hyrorna.
Fastighetsägarnas slutbud
Ronneby 0,36-1,16* procent
Karlshamn 1,05 procent
Sölvesborg 1,02 procent
Olofström 1,67 procent
* Differentiering utifrån läge
Hyresgästföreningens motbud
Ronneby 0,36 procent
Karlshamn 0,45 procent
Sölvesborg 0,37 procent
Olofström 0,52 procent
Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.