Försäkringskassan hyr 3 100 kvadratmeter kontor och är därmed den största hyresgästen av de fyra. Kontoret är fördelat på fyra plan och rymmer ungefär 170 arbetsplatser.
Inflyttning sker under den senare delen av 2013.
De andra hyresgästerna Effective Communication och Parajett hyr cirka 400 kvadratmeter vardera och Xledger, ett mindre IT-bolag hyr knappt 200 kvadratmeter. Företagen flyttar in under våren och sommaren 2013.
- Vi märker ett allt större intresse för Alviks strand och det pågår många intressanta diskussioner. Kombinationen av bra lokaler i ett vattennära läge och med goda kommunikationer är efterfrågat, säger Ronald Bäckrud, regionchef på Vasakronan.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.