Skanska bygger åt Aranäs i Kungsbacka

Kungsbacka. Bild: Creative common

Skanska har fått i uppdrag av Aranäs Fastigheter att bygga två flerbostadshus och ett kontorshus i centrala Kungsbacka. Uppdraget är värt cirka 305 miljoner kronor, vilket inräknas i orderingången för Skanska Sverige för andra kvartalet 2019.

Husen byggs i Valand, en helt ny stadsdel som knyter ihop innerstaden med Kungsmässan Köpcentrum. Totalt ska sju kvarter byggas med såväl bostäder som näringsverksamhet.

– Vi är glada över förtroendet från Aranäs att får vara med och fortsätta att utveckla Kungsbacka. Här har vi redan samarbetat i en annan etapp vilket gett oss goda erfarenheter att bygga vidare på i detta spännande stadsutvecklingsprojekt, säger Lotta Cvach, distriktschef, Skanska Sverige AB.
De tre husen omfattar totalt 18 000 kvadratmeter bruttoyta och blir mellan fyra och fem våningar höga.

Projekteringsarbeten inleds omgående med beräknad byggstart under fjärde kvartalet i år. Husen beräknas stå färdiga etappvis från slutet av 2021 till februari 2022.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer