Scandic tar över hotell i centrala Stuttgart

Ett av Scandics många hotellrum. Bild: Scandic

Scandic har tecknat ett långsiktigt, omsättningsbaserat hyresavtal med fastighetsägaren Axa Investment Managers om övertagande av ett hotell med 174 rum i centrala Stuttgart. Hotellet kommer att renoveras, anpassas till Scandics varumärke och operationella standard och planeras att öppna under det fjärde kvartalet 2025.

Scandics ambition är att etablera ett starkt varumärke i Stuttgart och attrahera resenärer som besöker staden för möten, evenemang och upplevelser.

– Stuttgart är en strategisk viktig stad i Tyskland där vi nu etablerar vårt åttonde hotell i landet. Expansionen stärker Scandics närvaro på den tyska hotellmarkanaden, i ett viktigt ekonomiskt centrum där vi ser en växande efterfrågan från både affärs- och fritidsresenärer. Det gläder mig att vi tecknat ett långsiktigt hyresavtal med Axa Investment Managers, en ny samarbetspartner till Scandic, säger Jens Mathiesen, vd & koncernchef för Scandic Hotels Group.

– Vi ser en god tillväxtmöjlighet i Stuttgart och tillsammans med Axa Investment Managers kommer vi nu att genomföra en stor renovering av hotellet så att fler gäster får ta del av Scandics välrenommerade hotellupplevelse och varumärke. Hotellets strategiska läge ger dessutom utmärkt tillgänglighet till viktiga attraktioner såsom centralstation, den historiska gamla staden, evenemang och närliggande kontor, säger Michel Schutzbach, landschef Tyskland & Polen på Scandic Hotels.

Under renoveringens gång kommer tekniska och hållbarhetsrelaterade investeringar av fastigheten att genomföras. Scandic kommer att certifiera driften av hotellet enligt Svanen, Nordens officiella miljömärkning. Hotellet kommer att drivas under varumärket Scandic. Efter övertagandet driver bolaget åtta hotell i Tyskland fördelat på 2 635 rum.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer