Lars Thagesson är en av grundarna av Hemfosa Fastigheter, som han i rollen som COO varit med och byggt upp. Han har lång erfarenhet av fastighetsbranschen. 1993 anställdes han som vd för Kungsleden Förvaltning, för att därefter inneha olika roller under femton års tid på Kungsleden där han slutade som vice d och chef för strategi & affärsutveckling år 2008.
– SBB är redo för nästa steg i bolagets utveckling, jag är mycket glad att kunna välkomna Lars Thagesson som bidrar med lång erfarenhet och bred kompetens inom förvaltning och transaktioner. Med Lars Thagesson och Krister Karlsson vid min sida som vice vd:ar har vi en ytterst kompetent ledning som ger oss de bästa förutsättningar att fortsätta bygga Nordens starkaste aktör med fokus på samhällsfastigheter, säger Ilija Batljan, vd och grundare av SBB.
– Att få bli en del av SBB och en ytterst kompetent ledning känns oerhört spännande och jag ser fram emot att kunna bidra och utveckla bolaget till den ledande aktören inom samhällsfastigheter i Norden, säger Lars Thagesson.
Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.