De senaste åren har Postnords verksamhet för tredjepartslogistik expanderat kraftigt. Tre nya lager med en sammanlagd lageryta på cirka 166 000 kvadratmeter har byggts eller håller på att byggas:
• Helsingborg – 30 000 kvadratmeter
• Göteborg – 46 000 kvadratmeter
• Norrköping – 90 000 kvadratmeter
Nu har turen kommit till Småland och Ljungby. Ur ett nordiskt logistikperspektiv ligger Ljungby bra placerat. Närheten till E4:an skapar bra möjligheter för effektiva logistiklösningar med korta ledtider för leveranser till hela Norden. Ljungby ligger nära de tre huvudstadsregionerna Stockholm, Köpenhamn och Oslo.
– Vi upplever en stor efterfrågan på våra tjänster inom tredjepartslogistik i regionen, vilket är väldigt roligt. Våra befintliga lagerytor i Ljungby är i stort sett fullbelagda, och därför har vi tagit beslutet att bygga ett nytt lager som vi helt kan anpassa efter vår verksamhet, säger Sylvia Sundell, regionchef Småland, Postnord TPL.
Efter utbyggnaden kommer Postnord TPL att förfoga över cirka 50 000 kvadratmeter lageryta i Ljungby. Det nya lagret kommer att uppföras i anslutning till befintligt lager vid Bergvägen.
– Vilket eller vilka kunduppdrag som kommer att hamna i det nya lagret och hur många nya arbetstillfällen det ger kommer vi att återkomma till, säger Sylvia Sundell.
Bygget kommer att påbörjas så snart som möjligt och inflyttning är planerad att ske sommaren 2022.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.