Peabs nya Helsingfors-projekt omfattar uppförande av 97 lägenheter. Den nya byggnaden kommer att ha fem våningar.
– Vi är mycket glada över att få ta oss an detta projekt och få använda vårt breda kunnande. Vi har omfattande erfarenhet av att förverkliga bostadsprojekt i Helsingfors stad, säger Ilkka Laakeristo, regionchef Peab i Finland.
Projektet, som orderanmäls i det första kvartalet 2024, påbörjas i mars 2024 och beräknas vara klart i september 2026.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.