Region Mälardalen kommer att bestå av Stockholm, Sigtuna/Märsta och Västerås. Tomas Pettersson, nuvarande ortschef i Uppsala, blir regionchef.
Ola Svensson har rekryterats från MKB, där han var fastighetschef, för att bli regionchef över region Riks (Öresundsregeionen, Halmstad, Göteborg och Norrköping).
Region Uppsala (Uppsala och Knivsta) saknar i nuläget regionchef.
- Rekrytering pågår, säger Sven-Göran Svensson, förvaltningschef på Rikshem.
Rikshem har också sett över och förstärkt sin projektorganisation och flera rekryteringar pågår till andra avdelningar.
Rikshem är ett av Sveriges största privata fastighetsbolag. Vi äger, förvaltar och utvecklar bostäder och samhällsfastigheter i utvalda kommuner. Där erbjuder vi tryggt, trivsamt och flexibelt boende i attraktiva lägen. Rikshem ägs av Fjärde AP-fonden och AMF. Läs mer på rikshem.se
Bolag Storsala rustar för att ta nya steg. Nyligen blev det klart att industrikoncernen Weland investerar och kliver in som strategisk partner och delägare i bolaget. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om en perfekt matchning, vad Weland tillför bolaget, synen på nuvarande ägarbild och möjligheten att ta in fler delägare framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.