Catella har genomfört en kapitalanskaffning om cirka 150 miljoner kronor och etablerat bolaget Link Prop Investment, som via dotterbolag förvärvar fastigheten Idédebatten 3 i Mjärdevi, Linköping.
Link Prop Investments upplägg är snarligt Torslanda Property Investments – Caesar Åfors är vd för båda bolagen och Wilfast ansvarar för bolagsförvaltningen.
– Vi är mycket nöjda med att återigen presentera ett välbalanserat fokuserat fastighetsbolag med hög utdelningskapacitet. Bolaget är ett resultat av Catellas starka position på både fastighets- och kapitalmarknaden, säger Johan Ericsson, chef för den svenska Corporate Finance-verksamheten.
Link Prop Investment erbjuder investerare som normalt inte direktinvesterar i fastigheter en sådan möjlighet. I samband med kapitalresningen tillfördes bolaget cirka 140 nya aktieägare. Totalt har Link Prop Investment tillförts 314 miljoner kronor i nytt eget och främmande kapital.
Avsikten är att notera bolagets aktier på First North när förvärvet är genomfört.
Catellas Corporate Finance-enhet var huvudansvarig finansiell rådgivare och arrangör, Catellas förmögenhetsförvaltning var bookrunner och arrangör samt Nordic Fixed Income var emissionsinstitut, bookrunner och arrangör.
Fastigheten Idédebatten 3 är belägen i teknikföretagsområdet Mjärdevi Science Park, direkt intill Linköpings universitet strax sydväst om Linköpings centrum. På fastigheten finns idag två byggnader med cirka 25 000 kvadratmeter kontorslokaler.
Största hyresgäst är LM Ericsson som hyr den första byggnaden på ett längre hyresavtal. I höst blir Autoliv fastighetens näst största hyresgäst då företaget flyttar in i den andra kontorsbyggnaden. Autoliv kommer även hyra en tredje mindre byggnad som är under uppförande.