Johan Clementz har rekryterats internt och Anders Eson Welin kommer närmast från rollen som ansvarig för projektavdelningen på Lundafastigheter och har erfarenhet från bland andra PNB, Fortifikationsverket och Skanska.
- Förändringarna följer vår plan att vara det nationella företaget med en position i landet där det händer och nu vill vi satsa mer i syd. 2014 och 2015 ser ut att bli mycket bra och därför satsar vi på fler rekryteringar. Vi behöver cirka 50 nya medarbetare de kommande åren som fastighetsutvecklare och projektledare, säger Peter Bellevik, vd på Bygg-Fast.
Bostäder Klövern är redan igång med ett gigantiskt projekt där de ställer om ett kontor till ett bostadshus. Nu har de lagt till ytterligare ett projekt i portföljen och vd Rickard Langerfors berättar hur de vill fortsätta utvecklas med den nischen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.