Den nya hyresgästen är Awapatent och inflyttning sker i december 2014.
- Det är givetvis glädjande att åter erhållit förtroendet att bistå Sveriges Ingenjörer i samband med ett uthyrningsuppdrag. Alla parter är mycket nöjda med aktuell hyrning som har möjlighet att skapa affärssynergier, säger Gabrielle Hemmerlind, Leasing Manager, Newsec.
Sveriges Ingenjörer är Sveriges största intresseorganisation, tillika fackförbund, för högskoleutbildade ingenjörer. Förbundet ingår i akademikernas centralorganisation, Saco.
Awapatent är ett av Europas ledande företag inom immaterialrätt med 160 konsulter och ett brett tjänsteerbjudande inom patent, varumärken och design. Företrädare till Awapatent var Tenant and Partner.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.