Jens Skoglund efterträder Bo de Besche

jens skoglund Bild: vasakronan

Jens Skoglund, idag fastighetsutvecklare Vasakronan i Stockholm, blir ny chef Uppsala. Han efterträder Bo de Besche som tidigare i höstas tillträdde en nyinrättad roll som chef för Vasakronans kund och marknadsorganisation.

Jens Skoglund har en bakgrund som ekonom från Uppsala Universitet och började på Vasakronan som fastighetschef. Han kommer närmast från en roll som fastighetsutvecklare i Stockholm. Han har tidigare haft en rad olika roller i Uppsala Kommun, bland annat som enhetschef lokalförsörjning.

– Jag är glad att Jens har tackat ja till den här rollen. Han har jobbat i bolaget i nära sju år och har god erfarenhet av både förvaltning och utveckling. Han har dessutom god kännedom om Uppsala och en stark förankring i kommunen vilket är en tillgång för alla parter, säger Bo de Besche.

Jens tillträder den 1 november.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer