Index utökar investeringen i Florida

Index Group förvärvade förra året fastigheten The Dakota i Florida

Ursprungligen omfattade investeringen en byggrätt om 142 hyresbostäder, med en total boarea om 13 870 kvadratmeter. Den utökade investeringen innebär att fastigheten nu kommer uppgå till 190 hyresbostäder, med en total boarea om 18 350 kvadratmeter.

Totalinvestering för hela projektet uppgår till 185 miljoner kronor.

– Detta tillskott förbättrar vår totalavkastning för The Dakota. Vi får en effektivare produktion och uthyrning genom att vi redan är etablerade på plats säger Rickard Haraldsson, CEO på Index Group of Companies.

Förvärvet befäster Index strategi att bygga upp ett större bestånd av hyresbostäder i USA, främst i Florida:

– Vår målsättning är att uppnå en bostadsportfölj om cirka 2 000 lägenheter och vi avser att komplettera portföljen med fler förvärv under 2013, säger Rickard Haraldsson.

Index som just lanserat en fastighetsfond med inriktning på den amerikanska marknaden, Index US Residential Fund, ser stora möjligheter i USA.

– Efter flera år av kraftig nedgång i den amerikanska fastighetssektorn bedömer vi att tidpunken för investeringar är optimal. Efterfrågan på hyresbostäder ökar kraftigt i olika amerikanska regioner, däribland Florida.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer