ICT avbryter ett planerat bolagsförvärv i Katrineholm och Vingåker.
På grund av ändrade marknadsförutsättningar har ICT Norden Fastigheter efter avslutad företagsbesiktning inte kunnat nå någon överenskommelse med säljaren av ett fastighetsbolag i Katrineholm/Vingåker. Köpet kommer därför ej att genomföras.
– Även om det är tråkigt att förvärvet inte blev av finns det ett flertal alternativa, minst lika intressanta fastighetsbestånd till salu. I nuvarande marknadsläge är vi dock försiktiga. Jag känner mig komfortabel med vårt positiva kassaflöde, och vi konsoliderar den befintliga verksamheten samt inväntar de möjligheter till goda affärer som kan komma, säger Matti Lilljegren, vd i ICT Fastigheter.
ICT kommer också att från och med 3 november 2008 att byta likviditetsgarant. Uppgiften övertas då av Sedermera Fondkommission från den nuvarande likviditetsgaranten Aktieinvest, vars uppdrag sträcker sig till och med den 31 oktober.