Image

HSB anställer projektchefer

Karriär HSB Göteborg ökar nyproduktionstakten och anställer två nya projektchefer.
Publicerad den 2 September 2011

Cecilia Andersson kommer närmast från NCC där hon arbetat med projektutveckling främst i tidiga skeden.

Rickard Malm kommer från en tidigare tjänst som projektledare på HSB Göteborg och är väl insatt i fastighetsutvecklingsprocessen.

- Med dessa nya projektchefer kan vi öka byggtakten ytterligare och möta våra medlemmars och bosparares önskemål om fler attraktiva och hållbara boenden, säger Roger Sundbom på HSB Göteborg.

Exempel på nyproduktionsprojekt som ligger i startgroparna för byggstart är Kvillebäcken, Amundön, Johanneberg, Björkekärr och Tuve.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Efter nya förvärvet – här vill Olov Lindgren växa framöver

Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige