Framtidens vd uppsagd

Anneli Snobl. Bild: Jorma Valkonen

Styrelsen för Förvaltnings AB Framtiden säger upp bolagets vd Anneli Snobl. Bakgrunden är att bolaget nu ”går in i en ny utvecklingsfas som ställer andra krav på ledarskapet än dagens.”

Framtiden-bolagen ska, enligt krav från kommunstyrelsen, bygga 1 400 inflyttningsklara lägenheter varje år.

Uppdraget för AB Framtiden har förändrats sedan bolagsöversynen, då bolaget under 2014 blev ett rent bostadsförvaltande moderbolag. Förändringsarbetet har börjat i och med kommunfullmäktiges beslut från juni 2014 om en förändrad inriktning och med flera utredningsuppdrag till både AB Framtiden och Stadshus AB. Dessa utredningar är på väg att slutföras och kommer att behandlas i båda styrelserna.

Mariette Hilmersson har utsetts till tillförordnad vd.

– Vi ser att bolaget behöver en ny vd för att klara de utmaningar som bolaget står inför och för att vi ska klara de vd som krävs för att säkerställa kommunfullmäktiges krav på nybyggnadstakten. Anneli Snobl har under sina år som vd skapat en stabil ekonomi i bolaget samt fått goda medarbetarindex och hyresgästindex, vilket är en förutsättning för att det fortsatta arbetet ska lyckas, säger Lars Johansson styrelseordförande i AB Framtiden.

Styrelsen för AB Framtiden har vid fredagens styrelsemöte sagt upp nuvarande vd Anneli Snobl med verkan från 16 mars. Vid samma möte har styrelsen utsett Mariette Hilmersson till tillförordnad vd för AB Framtiden. Hon tillträder vid bolagsstämman den 16 mars.
Mariette Hilmersson kommer närmast ifrån rollen som chef för strategiska projekt inom AB Framtiden och är jurist med många års erfarenhet av fastighetsrelaterade frågor i olika organisationer.

Rekrytering av ny vd kommer att starta efter bolagsstämman, då den nya styrelsen väljs. Den nya styrelsen får då uppgiften att ta fram en kravprofil på ny vd.

Nuvarande vd Anneli Snobl lämnar uppdraget vid bolagsstämman den 16 mars. Därefter står hon till förfogande för bolaget under sin resterande tid av uppsägningstiden.

Hennes avtal innebär ett avgångsvederlag på 18 månader, ej pensionsgrundande.
Vederlaget ska samordnas och avräknas mot annan inkomst. Nu startar en process för att se över möjligheterna att ta tillvara Anneli Snobls kompetens, att ta andra uppdrag i staden.

Framtiden är moderbolag för de allmännyttiga bolagen i Göteborg.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer