Det är Vasakronan som säljer kontorsfastigheten Bladet 3 i Bergshamra till Capman Nordic Real Estate Fund.
Affären görs i bolagsform och köpeskillingen är beräknad utifrån ett underliggande fastighetsvärde om 630 miljoner kronor.
Bladet 3, mer känt som If-huset, är belägen utmed och över Bergshamraleden i Bergshamra, Solna. Fastigheten består av fyra sammanlänkade kontorshus och den uthyrningsbara arean uppgår till cirka 31 700 kvadratmeter. Byggnaden uppfördes 1986 och rymmer i huvudsak kontor men även restaurang, garage, motionshall och datorhall.
- Vasakronans bestånd i Solna är koncentrerat till några få relativt sammanhållna arbetsplatsområden som vi framöver kommer att fokusera på och investera i. Bladet 3 ligger inte nära några av våra andra fastigheter och därför väljer vi att sälja, säger Fredrik Wirdenius, vd Vasakronan.
Capman Nordic Real Estate Fund tillträder fastigheten den 6 maj.
Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.