Image

Eurekakids till Sverige

Uthyrning Eurekakids öppnar sin första butik i Sverige i Kista Galleria under hösten. Kedjan siktar på 25 butiker i Sverige.
Publicerad den 26 Juni 2012

- Vi har valt att etablera vår första butik i Kista Galleria. Målet är att under de närmaste tre åren etablera 25 butiker i Sverige. Vi letar samtidigt efter lämpliga lokaler i Norge och Finland, säger Anders Ejnar på NCM Development som är totalansvarig för Eurekakids etableringar och igångsättningar i Sverige.

Lokalen är på 140 kvadratmeter och kontraktet är skrivet på tre år. Kista Galleria ägs av DNB.



Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Stor kartläggning – de påverkas om myndigheterna minskar och flyttar kontoren

Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige