För någon vecka sedan blev apportemissionen klar och fastigheter för tre miljarder kronor lyftes över från Broadgate Stendörren, skriver Dagens Industri.
D Carnegie räknar med att få in en halv miljard kronor i samband med noteringen.
- Det räcker för att fördubbla vårt fastighetsbestånd, men vi vill växa mer än så, säger Ulf Nilsson till Dagens Industri.
Läs en längre intervju med Ulf Nilsson och Stendörrens vd Knut Pousette i Fastighetssveriges senaste pappersmagasin här. Du hittar intervjun på sidan 48.
Lista Det jublades kanske hos några av fastighetsägarna under onsdagen när Brookfield meddelade att de har för avsikt att investera 95 miljarder kronor i Strängnäs. Här kommer de största fastighetsägarna i kommunen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.