– Om Byggebos krav blev verklighet skulle många hyresgäster drabbas hårt. Det är politikerna i Oskarshamn som styr över Byggebo, man kan tycka att de borde visa en större vilja att värna om sina kommuninvånare, säger Robin Aulin Söderqvist, förhandlare Hyresgästföreningen region Sydost.
Under snart ett års tid har det pågått en översyn av hyrorna i två av bostadsbolaget Byggebos fastigheter med totalt 51 lägenheter, en så kallad bruksvärdering. Bolaget har planer på att bruksvärdera alla sina fastigheter under en tioårsperiod. Förhandlingarna mellan Byggebo och Hyresgästföreningen har inte kommit framåt och Byggebo har nu valt att gå till hyresnämnden för att få igenom sina krav.
Byggebos krav på hyreshöjningar varierar mellan lägenheterna, de flesta ligger mellan cirka 23 – 35 procent och ett fåtal ligger mellan cirka 6 – 11 procent. Det skulle innebära en hyreshöjning på upp till cirka 2 000 kronor i månaden. Detta utöver den årliga hyreshöjningen.
– En bruksvärdering ska vara ett sätt att få rättvisare hyror, inte ett sätt för hyresvärden att plocka ut mer pengar från sina hyresgäster. Det finns konsulter som tjänar pengar på att göra bruksvärderingar till en affärsidé och säljer in det till kommuner och hyresvärdar, tyvärr har Byggebo och Oskarshamns kommun lyssnat på det. Samtidigt ökar vakanserna. Det är ett oerhört kortsiktigt tänk, säger Robin Aulin Söderqvist.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.