Paradox Interactive är en världsledande förläggare och utvecklare av datorspel. I spelportföljen märks titlar som Stellaris, Europa Universalis, Hearts of Iron, Battletech, Surviving Mars och Cities: Skylines.
Stockholmsverken är ett av Södermalms klassiska industrikvarter som AMF Fastigheter utvecklar till en ny plats för arbete, möten och umgänge. Totalt utvecklas ca 23 000 kvadratmeter till arbetsplatser som kan välkomna en bredd av företag och gatuplanen öppnas för restauranger och caféer. Kvarterens innergårdar kommer också att utvecklas och öppnas för allmänheten.
– Vi är otroligt glada och stolta över att ett av Sveriges mest framåtlutade företag val att flytta till Stockholmsverken. Här vill vi skapa en plats där företag kan växa med sina medarbetares idéer och vi ser Paradox Interactives val av Stockholmsverken som ett kvitto på att vi är på rätt väg, säger Tove Törneman, projektchef för Stockholmsverken, AMF Fastigheter.
Paradox Interactive beräknas flytta in under hösten 2019.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.