Stena bygger bostäder i Askim

Askegården i Askim. Bild: Stena Fastigheter

Stena Fastigheter har fått bygglov för sitt projekt Askegården i Askim, Göteborg. De 196 nya bostäderna byggs med fokus på gröna gårdar och granngemenskap. Inflyttning sker med start vintern 2019.

– I Askegården skapar vi trevliga inbjudande kvarter med närhet till naturen och havet. Som boende i Askegården bor du i ett grannskap med hög trivselfaktor i Askim. Du bor nära ett av Göteborgs större shoppingområden som är under stark utveckling. I stadsdelen finns bra skolor och både Askimsbadet och Askimsviken är på promenadavstånd, säger Agneta Kores, vd för Stena Fastigheter Göteborg.

I planeringen av Askegården har kvarterens utformning och lägenheternas planlösningar varit i fokus.

– Vi har använt vår erfarenhet och kunskap, som vi har som en av Sveriges största fastighetsägare, för att skapa en bostad och ett grannskap som man trivs i, säger Agneta Kores.

Stena Fastigheter bygger utifrån en vision om ett attraktivt och hållbart boende med både bostadsrätts- och hyreslägenheter med grönt fokus.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer