Enebytorg blir Patriams andra projekt i Danderyds kommun. I Stocksund är byggnationen redan igång för 36 hållbara och exklusiva hem som ska stå färdiga för inflyttning under 2017. Nu köper Patriam ytterligare två projektfastigheter, den här gången i Enebytorg.
– Det är spännande att vara med i utvecklingen av en av Stockholms mest attraktiva områden. Vi tillför dessutom något helt nytt i området genom att erbjuda ett genomtänkt och hållbart boende, säger Andreas Holmberg, vd för Patriam.
Fastigheterna ingår i ett pågående planarbete för området kring Enebytorg som beräknas antas vid årsskiftet 2016/2017.
– Målet är att tillsammans med arkitektkontoret Semrén & Månsson tillföra Enebytorg en inbjudande och modern miljö med ett unikt uttryck, där vi förenar det personliga med det exklusiva, säger Fredrik Andrén, affärsutvecklare på Patriam.
Rådgivare i transaktionen har varit DLA Nordic.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.