Image
Christopher Ågren och Mattias Klysing.
Christopher Ågren och Mattias Klysing.

Devoco och Nordnest inleder strategiskt samarbete

Bolag Devoco och Nordnest inleder ett strategiskt långsiktigt samarbete som syftar till att få bättre kunskap om vilka affärer som är de bästa att genomföra i framtiden. Partnerskapet kommer genomföras i samägda bolag.
Publicerad den 13 Juni 2025

Devoco är en byggentreprenör som med ett holistiskt arbetssätt arbetar i hela värdekedjan. Att definiera, forma och sen genomföra dagens projekt är specialiteten. Dagens projekt ställer till exempel krav på att följa hållbarhetslinjer och certifieringar utöver det uppenbara tid, kvalitet och miljö.

Nordnest är en partner som levererar integrerade tjänster och systemlösningar inom fastighetsutveckling, energisystem och datainfrastruktur med särskilt fokus på fastighetssidan – med syftet att nyttja hållbarhetens fulla affärspotential.
Genom att kombinera specialistrådgivning, modulär produktleverans och cirkulär fastighetstutveckling gör Nordnest det enklare att utveckla, bygga och förvalta energieffektivt och hållbart – med färre risker, kortare ledtider och bättre precision.

Branschen har nu stort fokus på hur den ska bygga projekt från 2027 och framåt. En utmaning som branschen har många tankar och idéer om. Dock är en stor utmaning att redan från nu 2025 kunna veta det innebär för affären. Att veta och prissätta framtiden.

Internet är fullt av lärdomar om att bygg- och fastighetsbranschen ofta hämmas av ett "så har vi alltid gjort"-tänk, vilket kan anses relativt vedertaget.

Det är i just detta som Devoco och Nordnest har mötts. Att ta framtiden till idag för att veta vilka affärer som är de bästa att genomföra och sen få dem gjorda.

– Devoco och Nordnest ser att våra gemensamma koncept och kunskap kan hjälpa branschen i allt från att ta befintliga bruna fastigheter till gröna eller att uppföra nya fastigheter inom alla segment. Framtiden är på väg och genom att göra som vi alltid har gjort så vinner vi inte. Framtiden kommer och det är bara att välja om vill vara kvar i forntiden eller ta steget in i framtiden, säger Mattias Klysing, vd, Devoco.

– Vi båda ser ett stort behov av att förenkla resan från idé till färdig hållbar byggnad. Tillsammans blir vi otroligt starka och genomslagskraftiga – med kapacitet att leverera på våra löften och genomföra projekt i vilken skala som helst. Resultatet blir trygghet i affären, kortare ledtider och bättre utfall för klimatet, kunden och samhället, säger Christopher Ågren, vd på Nordnest.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Behovet är mycket stort och kommer bli än större"

Bolag Heba fortsätta växa inom samhällsfastigheter. Efter JV-investeringen i ett nytt vård- och omsorgsboende på Lilla Essingen i Stockholm som görs ihop med Peab berättar vd Patrik Emanuelsson för Fastighetssverige om Heba målsättning inom samhällsfastigheter, vilka boxar som behövs bockas av för att en vård- och omsorgsfastighet ska bli aktuell och vad som väntar bolaget under H2 2025.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige