Lokalmarknadsdagen: Värdefulla analyser inleder dagen

Amanda Welander, Henrik Einarsson och Mattias Persson står för ett antal tunga analyser som inledning av Lokalmarknadsdagen den 25 augusti.

Den 25 augusti rivstartar vi fastighetshösten i Göteborgsregionen på Clarion Hotel Post där Lokalmarknadsdagen arrangeras. Dagen inleds med en trio värdefulla analyser i en orolig omvärld – det är på Lokalmarknadsdagen du skaffar dig koll på nuläge och framtid.

Lokalmarknadsdagen inleds med en utblick i världen i punkten Makroanalys
”Krig, globala leveransproblem, kraftiga höjningar på råvarupriser, galopperande inflation, stigande räntor. Vi är i ett ovanligt makroekonomiskt läge – hur mår världen och Sverige för dagen och vad har vi att vänta oss framöver?”
Föredragshållare är Mattias Persson, chefsekonom på Swedbank.

Därefter följer punkten Analys – regionens näringsliv
”Hur påverkas näringslivet i Göteborgsregionen av oron i omvärlden? BRG presenterar rykande färska nyckeltal.”
Här hör vi Henrik Einarsson, etableringschef på Business Region Göteborg.

Och så får vi lyssna till Amanda Welander, analyschef på CBRE i punkten Analys – den svenska fastighetsmarknaden
”Efter många år av extremt låga räntor kom inflationsspöket fram ordentligt och Riksbanken tvingades till en U-sväng. Hur har fastighetsmarknaden påverkats av den nya verkligheten? Hur ser trenderna ut?”

Säkra din plats här!
(Utnyttja vår mängdrabatt, gå fyra betala för tre, ange ”4 för 3” i rutan Kampanjkod).
Vi live-streamar även alla våra dagar så att du kan följa med på distans om du föredrar det.

Lokalmarknadsdagen är en viktig mötesplats och arena, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. På Lokalmarknadsdagen blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Lokalmarknadsdagen arrangeras av Fastighetssverige, lokalnytt.se och Nordic Property News i hop med Business Region Göteborg.

Partners är: Advokatfirman Vinge, Norem, Panreal, Colliers, Advokatfirman Delphi, GoCo Health Innovation City, Wester + Elsner och Rstudio.

Här kan du läsa mer om de medverkande talarna.

Och här kan du se programmet.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer