Hemmashoppen har sålt vitvaror, robotgräsklippare, trädgårdsprodukter och elektronik via fysisk butik i Göteborg men framför allt på nätet.
-Hemmashoppen är ett fint bolag som visat på god tillväxt och att få chansen att hjälpa dem i deras expansion känns väldigt kul!, säger Robert Eriksson vd på Västprojekt.
I dagsläget håller det sista på att färdigställas inför flytten i november.
-Vi har letat lokal under en längre tid men inte hittat något som passat oss. Med en 4 ggr större lokal, läget och de anpassningar vi blivit erbjudna öppnas nu möjligheter för vidare expansion och att utöka sortimentet med bland annat möbler, säger Alexander Thor vd på Hemmashoppen.
Lista Maj blev en blandad månad för fastighetsbolagen på börsen, med en bjässe som stor börsraket i toppen och ett antal som hade det lite kämpigare i botten med röda siffror. Här är hela listan med bolagens prestation på börsen under årets femte månad.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.