Image
Bild: Niclas Liedberg

Succé för nya Lokalmarknadsdagen

Event Drygt 350 personer var på plats när Fastighetssverige, tillsammans med Lokalnytt och Business Region Göteborg, arrangerade Lokalmarknadsdagen i Göteborg i går. Det nya formatet uppskattades stort av besökarna.
Publicerad den 26 September 2012
Drygt 350 personer var på plats när Fastighetssverige, tillsammans med Lokalnytt och Business Region Göteborg, arrangerade Lokalmarknadsdagen i Göteborg i går. Samtliga bilder: Niclas Liedberg. Bild: Niclas Liedberg
Drygt 350 personer var på plats när Fastighetssverige, tillsammans med Lokalnytt och Business Region Göteborg, arrangerade Lokalmarknadsdagen i Göteborg i går. Samtliga bilder: Niclas Liedberg.

Lokalmarknadsdagen har arrangerats sedan början av 80-talet, i går var det första gången för den nya arrangörskonstellationen.

Dagens moderator Carin Hjulström bjöd på en intressant utfrågning av tungviktarna Erik Selin och Hans Wallenstam, paneldebatter – som utvecklades till dueller – om hyresmarknaden, framtidens kontor och en avslutande ”kristallkula”, där näringslivsprofiler och politiker gnällde, planerade och lade fram visioner om Göteborgs framtid.

Kolla in bildspelet från Lokalmarknadsdagen nedan, och läs separata nyheter från Lokalmarknadsdagen på vår nyhetssajt (se länkar nedan).

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Thedéen: "Hushåll ska inte hoppas på fler räntesänkningar"

Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige