Image

Skanska bygger i Norge

UTLAND Det norska fastighetsbolaget Birger N Haug Holding AS har gett Skanska i uppdrag att bygga en kontosfastighet i Asker utanför Oslo. Ordern är värd cirka 425 miljoner kronor.
Publicerad den 11 Februari 2008

Den nya byggnaden omfattar 25000 kvadratmeter i fyra plan ovan och två under mark. Projektet genomförs som en totalentreprenad vilket innebär att Skanska även ansvarar för utformningen.

Byggnaden ska rymma kontors- och forskningslokaler för WesternGeco, ett internationellt företag specialiserat på geofysiktjänster för olje- och gasindustrin.

Byggarbetet påbörjas omgående och ska vara slutfört i september 2009.

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Nu satsar Aparta i Sverige – och vidare ut i Europa

Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige