Den totala ytan är 57 300 kvadratmeter varav 37 500 kvadratmeter bostäder.
Hyresgästerna, Stockholms läns landsting och Kunskapsskolan har långa hyreskontrakt. Fastigheterna är välskötta med stora gjorda investeringar. Bostadsfastigheterna i Motala, Tellus 1 och Basaren 7, omfattar cirka 500 lägenheter.
- SBB har haft en stark tillväxt på kort tid. Bolaget har efter fem månader 2 600 lägenheter och cirka 200 000 kvadratmeter lokaler i hela Sverige. Vi är på god väg att etablera oss som en av landets större aktörer inom bostäder och samhällsfastigheter. Med en effektiv organisation och egen förvaltning ser vi fram emot att fortsätta växa i hela Sverige, säger Samhällsbyggnadsbolagets vd Ilija Batljan.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.