Ingelsta är ett välkänt och väletablerat handelsområde i Norrköping. Beläget nära E4:an i ett populärt och expansivt område vid Norrköpings norra infart är det lättillgängligt med goda parkeringsmöjligheter.
Ingelsta i Norrköping rymmer runt femtio butiker med välkända varumärken av skilda slag, som till exempel Systembolaget, Coop, H&M, Stadium, Gina Tricot och Akademibokhandeln. Efterfrågan på handelsytor i området är god.
- Det känns väldigt spännande och roligt att få arbeta med uppdraget i Ingelsta. Det är ett uppdrag som ligger helt i linje med våra tillväxtplaner för Savills retail-verksamhet, säger Gabrielle Hemmerlind, chef för Uthyrning Savills i Sverige.
Alexander Larsson, Savills retail manager, kommer att ansvara för etableringen av nya hyresgäster.
Savills är en av världens ledande fastighetsrådgivare med 39 000 anställda och över 600 kontor i 70 länder runt om i världen. I Sverige tillhandahåller Savills bred expertis till både lokala och internationella kunder. Vi erbjuder rådgivning inom fastighetstransaktioner, värdering, analys, uthyrning, hyresgästrådgivning, fastighetsförvaltning, fastighetsservice samt projekt.
Läs mer på savills.se
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.