Förslaget innebär att alla fastighetsägare som inte hann få sina ansökningar behandlade före årsskiftet nu kan få det. Det handlar om tusentals bostäder där man står beredd att sätta spaden i marken.
– Förslaget att fortsätta med investeringsstödet är bra för Sabos medlemsföretag. Flera företag drabbades av snabbstoppet i vintras. När stödet nu återupptas blir det möjligt att genomföra ett stort antal projekt runt om i landet, säger Anders Nordstrand, vd för Sabo.
I Januariavtalet sägs att investeringsstödet ska göras om. Stödet ska koncentreras och effektiviseras samt riktas mot hyresrätter i hela landet. Vad det innebär konkret framgår inte i vårändringsbudgeten, utan regeringen aviserar att man återkommer om detta.
– Vi hoppas på ett snabbt besked från regeringen om den nya utformningen av investeringsstödet. Fler bostäder med rimliga hyror behöver byggas och rätt utformat kan investeringsstödet knuffa nästan lönsamma projekt över ribban, så att de blir lönsamma och därmed kan förverkligas, säger Anders Nordstrand.
Presenteras av Technogym
Bolag En ny satsning tar fart i Stockholm när Nrep och Åke Sundvall gör gemensam sak för att skapa fler bostäder. Carl-Adam von Schéele, Sverigechef på Nrep, berättar för Fastighetssverige om matchningen med Åke Sundvall, den tilltänkta viktningen mellan bostäder och äldreboenden, hur man vill växa och om den långsiktiga målsättningen för JV:t.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.