Syftet är att främja Sagax långsiktiga intressen genom att ge bolagets personal en möjlighet att ta del i bolagets långsiktiga värdeutveckling.
Samtliga anställda, förutom vd:n föreslås få delta i optionsprogrammet, som ger rätt att teckna nya stamaktier i maj 2014.
Teckningskursen förelås vara Sagaxaktiens nuvarande börskurs omräknat med den genomsnittliga kursutvecklingen för de noterade fastighetsbolagen under perioden 31 maj till 30 maj 2014, vilket innebär att teckningsoptionerna blir värdefulla om Sagax kursutveckling är bättre än genomsnittet för fastighetsaktierna.
Vid utnyttjande av teckningsoptionerna kan högst 100 000 stamaktier komma att emitteras motsvarande 0,75 procent av antalet stamaktier.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.