– Att skugga badet under några av de få timmar det överhuvudtaget går att bada är förstås ingen höjdare, konstaterar stadsbyggnadsborgarrådet Roger Mogert (S), till Stockholm Direkt.
Han tillägger dock att den nya lösningen för området är ”både snyggare och bättre”.
Det var dock inte enbart hänsyn till Tantobadet som resulterade i kapningen av den högsta av de sju planerade bostadshusen. Den avgörande anledningen var Länsstyrelsens yttrande med invändningen att byggnaden riskerade att störa flygtrafikens radarsignal. Dessutom fanns en vindproblematik i markmiljön, skriver Stockholm Direkt.
Med de nya planerna blir antalet bostäder färre:
– I den första skissen var det som mest 1000 bostäder och nu är det 600-700. Så det är färre bostäder, absolut, men å andra sidan är detta genomförbart, säger Mogert.
Presenteras av Pattern Geographic
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Bolag Under fredagen presenterade Besqab sina siffror för tredje kvartalet 2024 och för året som gått. – Vi tycker att det här är ett stabilt kvartal, ett bra resultat. Vi har genomfört flera framgångsrika säljstarter och vi ser att bostadsmarknaden börjar ta fart, säger vd Magnus Andersson.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.