Image

Hyresbostäder i Malmö köper i Trelleborg

AFFÄRER Hyresbostäder i Malmö AB köper två fastigheter i Trelleborgs centrum, och blir därmed en av de största fastighetsägarna i centrala stan. Det senaste köpet gäller huset i korsningen CB Friisgatan och Algatan samt Östergatan 3.
Publicerad den 11 Mars 2008

Säljare av de båda fastigheterna är Smygehamns Bostäder.
- Husen är i bra skick, de är ombyggda i mitten av 1980-talet båda två, säger Kent Dahlquist, vd i Hyresbostäder i Malmö AB, till Kristianstadsbladet.

Hyresbostäder i Malmö AB har tidigare köpt Stadshotellets fastighet, som man har gjort om till nya butikslokaler och byggt ut en matsal till puben.
Dessutom har man köpt huset med Lindri och bokhandeln av bokhandlare Anders Löfberg.

Hyresbostäder i Malmö tänker inte genomföra några större förändringar i de nu inköpta fastigheterna.

- Det handlar om köp för vanlig fastighetsförvaltning, säger Kent Dahlquist till Kristianstadsbladet.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Jacob Karlsson efter miljardförsäljningen: "Vi är ett annat djur än de andra i hagen"

Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige