Malin Biehl har lång erfarenhet från förvaltning och är anställd som Head of Property Management på Asset Services. Hon kommer närmast från Ica Fastigheter där hon arbetat som Asset Manager med ansvaret över att utveckla egenägda fastigheter. Innan dess arbetade hon med Business Development på Savills.
Tanja Klinge kommer närmast från Adtoma där hon arbetat som CFO med en gedigen erfarenhet inom fondrapportering. Hon arbetar som Fund Reporting Manager på Asset Services och hennes bakgrund och kompetens förstärker ekonomiteamet ytterligare.
– Vi fortsätter att utveckla vår förvaltningsverksamhet genom att rekrytera erfarna och drivande konsulter. Det är med stor glädje vi hälsar Malin och Tanja välkomna till CBRE, säger Patrik Kallenvret, vd på CBRE i Sverige.
- Det är en jättespännande resa som CBRE Asset Services gör just nu och jag känner verkligen att jag har fått ett stort förtroende från ledningen att bygga ett konkurrensmässigt team inom förvaltningen, säger Malin Biehl.
Bygg/Arkitektur Från politikens håll så har man tagit ett större grepp om vikten av kultur i stadsutvecklingen. Under mandatperioden har det rödgröna styret i Göteborg uttalat ett mål om att just möjliggöra det och Pär Johansson (S), ordförande kulturnämnden i Göteborgs stad, säger att man inte längre kan se kulturen som ett komplement till stadsutvecklingen utan som en grundförutsättning. Därmed kräver det även en dialog mellan fastighetsägare och staden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.