Här integreras boende, handel, hotell och mötesplatser i stadskärnan. Utökade lokalytor är positivt för service- och handelsutbudet och skapar möjlighet för tillväxt. Dessutom blir Träkronan en naturlig mötesplats för alla Piteås invånare.
- Det som gör projekt Träkronan unikt är helheten. Vi vill utveckla Piteå både på ett ekonomiskt, samhällsekonomiskt och socialt plan. Det är samspelet mellan dessa olika delar som gör städer attraktiva. Träkronan kommer att bli ett levande kvarter och ge en ny puls till Piteå, säger Alessandro Cardinale, affärschef och ansvarig arkitekt på BSK Arkitekter.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.