Image
Bild: BSK Arkitekter

BSK och Ruda samarbetar i Skoogs Piteå-projekt

Arkitektur BSK Arkitekter och Ruda Solutions har i nära samarbete med Skoogs och Piteå Kommun utvecklat och ritat den planerade nya stadsdelen.
Publicerad den 20 November 2012
Småstaden. Bild: BSK Arkitekter. Bild: BSK Arkitekter
Småstaden. Bild: BSK Arkitekter.

Här integreras boende, handel, hotell och mötesplatser i stadskärnan. Utökade lokalytor är positivt för service- och handelsutbudet och skapar möjlighet för tillväxt. Dessutom blir Träkronan en naturlig mötesplats för alla Piteås invånare.

- Det som gör projekt Träkronan unikt är helheten. Vi vill utveckla Piteå både på ett ekonomiskt, samhällsekonomiskt och socialt plan. Det är samspelet mellan dessa olika delar som gör städer attraktiva. Träkronan kommer att bli ett levande kvarter och ge en ny puls till Piteå, säger Alessandro Cardinale, affärschef och ansvarig arkitekt på BSK Arkitekter.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige