Avtalet innefattar 7 800 kvadratmeter nybyggnation av nya lokaler för forskning, produktion och utveckling av analysmetoder för cancerdiagnostik.
Byggnaden planeras vara färdigställd sommaren 2021, med ett ordervärde på cirka 185 miljoner kronor.
– Vi har haft ett mycket bra samarbete där vi tillsammans med beställare och brukare optimerat en byggnad för färdigställande redan sommaren 2021, säger Magnus Andersson på BRA Bygg.
Presenteras av Fastighetsägarna Service
Presenteras av Fastighetskampen
Presenteras av OfficeSwapp
Bolag Croisette håller ångan uppe i Danmark och förmedlar en ny affär där en utländsk investerare tar sig in på den danska marknaden. Martin Spangdahl-Fafara, Managing Director på Croisette Danmark, berättar för Fastighetssverige om affären, hur yielderna Danmark skiljer sig från Sverige, det utländska intresset på den danska marknaden och hur han tror att Croisette kan göra skillnad på den danska marknaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.