Den 18 oktober 2021 meddelade S&P att de ändrar Balders utsikter till negativa från stabila på grund av Balders budpliktsbud på Entra och osäkerheten kring hur den initiala finansieringsstrukturen kommer att se ut. Då endast 2,37 procent av aktieägarna i Entra accepterade Balders bud, har S&P reviderat utsikterna tillbaka till stabila.
Balder har tidigare vidhållit att de kommer att genomföra de åtgärder som krävs för att behålla en BBB stable rating. "Det är därför glädjande att redan efter två månader kunna meddela att de negativa utsikterna blivit reviderade till stabila", skriver Balder.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.