– Det här är ett styrkebesked och en tydlig signal om att marknaden och staden anser att det är viktigt med studentbostäder i Stockholm. När Stockholm växer måste byggandet av studentbostäder följa med utbyggnadstakten, säger Stockholms stads finansborgarråd Sten Nordin (M).
– I och med vårt beslut i exploateringsnämnden når staden redan efter tre månader årsmålet för antal markanvisade studentbostäder i år. Stockholm får med detta beslut ett viktigt tillskott av 510 studentbostäder, säger exploateringsnämndens ordförande Joakim Larsson (M).
Bolag Dubbelt så många jobbar hemifrån nu jämfört med tiden före pandemin, visar en ny rapport från Statistiska Centralbyrån. Vad får det här för effekter för bolagen som har stort kontorsutbud i sin portfölj? Vad tänker de göra åt det? Företrädare för Alecta Fastigheter, Atrium Ljungberg, Balder, Diös och Wihlborgs svarar Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.