Image

400 nya bostäder på gång i Brunnshög

Bostäder Mellan 350-400 nya bostäder är på gång i den växande stadsdelen Brunnshög i Lund. I går beslutade byggnadsnämndens arbetsutskott att ge stadsbyggnadskontoret i uppdrag att påbörja planarbetet. För Fastighetssverige berättar Björn Abelson (S), ordförande för Byggnadsnämnden i Lund om visionen för området där det sedan tidigare planeras för 900 bostäder.
Publicerad den 8 Juni 2018

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige