Det är Förvaltaren Lokalfastigheter i Sundbyberg har sålt fastigheterna som skulle bli Lorry-gallerian. Köpare är Alecta, som nu planerar att utveckla de aktuella kvarteren med nya butiker, hotell, bostäder, kontor och ett nytt huvudbibliotek för Sundbybergs stad.
- De aktuella fastigheterna har ett mycket centralt läge. Tillsammans med Alectas spännande koncept för kvarteret ska det bli extra roligt att följa utvecklingen, säger Förvaltarens tillförordnade vd Sophia Mattsson-Linnala.
Överlåtelseavtalet är villkorat av att kommunfullmäktige i Sundbyberg senast 19 oktober tillstyrker överlåtelsen. Preliminärt tillträdesdatum är 1 december 2009.
Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.