Image
Bild: Skeppsholmen

Ambassadbyggnad till salu

Transaktioner Den saudiska staten vill sälja den så kallade Bünskowska villan på Djurgården i Stockholm. Saudiarabien köpte den så sent som 2010 för att ha som ambassad, men har inte ens hunnit flytta in än.
Publicerad den 19 Mars 2012
Bild: Skeppsholmen
Bild: Skeppsholmen
Bild: Skeppsholmen
Bild: Skeppsholmen
Bünskowska villan. Bilder: Skeppsholmen Fastighetsmäkleri. Bild: Skeppsholmen
Bünskowska villan. Bilder: Skeppsholmen Fastighetsmäkleri.

- Priset är indikativt satt till 147 miljoner kronor. Troligtvis blir det en annan ambassad som köper huset, säger Cecilia Theutenberg på Skeppsholmen, som har försäljningsuppdraget, till Dagens Industri.

Enligt Theutenberg är det förändringar kring Saudiarabiens nordiska beskickningar att landet inte behöver en så stor ambassad i Sverige.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Göteborg saknar de stora, viktiga visionerna"

Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige