Image
Mattias Lundgren, SSM
Mattias Lundgren, SSM Bild: SSM

SSM:s vd förvärvar en miljon köpoptioner i bolaget

Ekonomi/Finansiering SSMs tillträdande VD & koncernchef Mattias Lundgren har förvärvat en miljon köpoptioner i SSM utställda av huvudägaren Eurodevelopment.
Publicerad den 26 November 2019

– SSM har en stark kärna och därmed en utmärkt möjlighet att skapa aktieägarvärde framöver. Det är en självklarhet för mig att investera i det bolag jag är verksam när jag nu har fått möjlighet att göra detta, och det är med stor entusiasm som jag vid årsskiftet övergår till att bli permanent vd och koncernchef, säger Mattias Lundgren.

- Victor Friberg
victor@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

"Göteborg saknar de stora, viktiga visionerna"

Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige