Markområdet är beläget på Ättekulla och inom området kommer SLP att uppföra en logistikfastighet med en uthyrningsbar yta om cirka 7 000 kvadratmeter.
Hyresgäst till hela fastigheten blir Scan Global Logistics, som är en ledande aktör på den nordiska marknaden inom transport och logistik.
– Vår kontakt med SLP har varit mycket bra redan från start, och hela tiden med inställningen "vi gör det tillsammans!". Detta överensstämmer också med kärnan i vårt egna DNA med stort fokus på entreprenörskap där vi sätter kunden i centrum för att hitta rätt lösning. Med vår nya och anpassade logistikfastighet kan vi fortsätt utveckla vårt erbjudande inom lager och logistik, säger Hans Möller, VD på Scan Global Logistics AB.
Scan Global Logistics tillträder fastigheten under början av 2022 och har tecknat ett åttaårigt hyresavtal med SLP.
– Vi är glada över att kunna presentera ytterligare ett nybyggnadsprojekt. Att vi kan kombinera dessa typer av affärer och det löpande förädlingsarbetet med vår befintliga portfölj gör oss ännu mer kompletta och hållbara över tid, säger Peter Strand, VD på SLP.
Swedish Logistic Property äger, bygger och utvecklar fastigheter med inriktning på lager, logistik och industri.
I nära samarbete med Hyresgäster skapas effektiva och anpassade lokaler utifrån verksamheters behov och önskemål, där vi strävar efter att vara en partner som kan bidra till våra Hyresgästers utveckling och framgång.
Genom att regelbundet arbeta med att modernisera och effektivisera våra fastigheter så spar vi energi, sänker driftkostnader och givetvis värnar om vår miljö.
Med erfarenhet av fastigheter och affärer i olika bolag, ett stort kontaktnät...
Bygg/Arkitektur Från politikens håll så har man tagit ett större grepp om vikten av kultur i stadsutvecklingen. Under mandatperioden har det rödgröna styret i Göteborg uttalat ett mål om att just möjliggöra det och Pär Johansson (S), ordförande kulturnämnden i Göteborgs stad, säger att man inte längre kan se kulturen som ett komplement till stadsutvecklingen utan som en grundförutsättning. Därmed kräver det även en dialog mellan fastighetsägare och staden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.