Image

Skakig börs – men noteringsplanerna står fast för SLP

Bolag Trots en tuff tid på börsen för fastighetssektorn hittills under 2022 så står planen för SLP och vd:n Peter Strand fast – det ska bli en notering någon gång under det första halvåret i år. För Fastighetssverige berättar han om noteringens betydelse för bolaget och hur affärstempot ser ut framöver.
Publicerad den 8 Februari 2022
- Andreas Lithander
[email protected]

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi vill bli Sveriges ledande byggmästarbolag inom social infrastruktur"

Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige