Kista Torn är en skyskrapa av internationell karaktär kombinerad med svensk inredningskvalitet. Första inflyttning sker om drygt två år och produktionsstarten av projektet redovisas under tredje kvartalet 2012.
Projektet, med en mycket god bokningsnivå, omfattar 266 lägenheter om två till fyra rum och kök. Huset består av sammantaget 40 våningar. Alla lägenheter är bostadsrätter med inglasad balkong och flertalet får milsvid utsikt över Stockholm. Högst upp blir det en takterrass.
JM har valt en fasad av betong och glas som ger ett variationsrikt och dynamiskt mönster.
- Det är spännande för JM som bostadsutvecklare att bygga Stockholms högsta hus. Eftersom höga bostadshus är ovanliga i Sverige har vi bland annat hämtat kunskap och inspiration från projekt i New York, säger Per-Arne Jonsson, projektledare på JM.
JM planerar även att bygga ett lägre tvillingtorn med ytterligare 90 lägenheter.
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Presenteras av Pattern Geographic
Bolag Under fredagen presenterade Besqab sina siffror för tredje kvartalet 2024 och för året som gått. – Vi tycker att det här är ett stabilt kvartal, ett bra resultat. Vi har genomfört flera framgångsrika säljstarter och vi ser att bostadsmarknaden börjar ta fart, säger vd Magnus Andersson.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.