Image

Piteåföretag köper i Kalix

Transaktioner Piteåbaserade Rawi AB köper 150 lägenheter och 20 lokaler i Kalix av Fastighets AB Nivi.
Publicerad den 3 Mars 2016

Nivi drivs av Lennart och Lars Englund, och bolaget står inför ett generationsskifte.

– Min bror kliver av bolaget. I stället kliver min son och min dotter in. Då passade det bra att sälja av delar av beståndet, säger Lennart Englund till NSD.se.

Björn Wiksten på Rawi säger till NSD.se:
– Vi fick ett erbjudande om att köpa ett centralt bestånd i Kalix och vi har stark tro till kustorterna i länet. Vi tror att vi har en liknande förvaltningsfilosofi som Englunds och vill fortsätta att bidra till Kalix utveckling.

Rawi är i dag främst verksamt i Piteå där bolaget förvaltar drygt 1 000 lägenheter och 200 lokaler.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige