Image

Nya bostäder planeras på Skallberget

Bostäder Cirka 70 nya lägenheter planeras på Skallberget i Västerås.
Publicerad den 15 Juni 2016

På byggnadsnämndens möte i morgon väntas beslut om uppdrag att göra en detaljplan för ett område på Skallberget, 300 meter väster om Skallbergsmotet. Det planeras cirka 70 lägenheter på platsen som i dag ägs av Mimer och används till parkering.

Det tas också beslut om bygglov för nya bostäder i Skultuna. Fem flerbostadshus i två plan, med fyra hyreslägenheter i varje byggnad, planeras vid Svartåns dalgång i närheten av Skultuna bruk.

- Maria Olsson Äärlaht
maria@lokalnytt.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Partnertexter

Få koll på energioptimeringen – spara miljoner

Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE


Stäng värderingsgapet – en förutsättning för AI

Presenteras av Pattern Geographic

Senast från Fastighetssverige Plus

Jönehalls snabba sorti: "Hade kunnat tänka mig att fortsätta"

Bolag – 2024 har varit ett otroligt utmanande år för oss, sa vd Jonas Jönehall under torsdagens presentation av Wästbyggs bokslutskommuniké. Direkt när kamerorna hade stängts av lämnade han inte bara pressrummet utan även tjänsten som vd med omedelbar verkan. Nu berättar han för Fastighetssverige om vad det var som ledde fram till det snabba avslutet.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige