BCG är ett globalt managementkonsultföretag och företaget kommer att flytta sitt Sverigekontor från nuvarande lokaler på Skeppsbron till den nya etableringen. Avtalet löper till och med 2021.
- Vi har nu slutfört en omfattande ombyggnad av den profilstarka och kulturhistoriskt intressanta fastigheten. Intresset har varit stort och nu återstår endast drygt 1 000 kvadratmeter att hyra ut, säger Jesper Annerstedt, affärschef i Midroc Real Estate.
- Vi växer och behöver lokaler som håller för våra tillväxtambitioner. Vid Gustav Adolfs torg 18 får vi fantastiskt fina lokaler som erbjuder en bra arbetsmiljö med smarta arbetsplatslösningar, säger Johan Öberg, vd och delägare på BCG Sweden.
Ytterligare hyresgäster i fastigheten vid Gustav Adolfs torg är Bizkit, Handelsbanken, Green Hill, Mynthandeln och Restaurang Naglo.
Presenteras av Titania
Presenteras av Newton
Presenteras av Egnahemsbolaget
Presenteras av DLA Piper
Lista Nästan samtliga fastighetsbolags kurser lös rött under juni och för ett antal bolag föll kursen dramatiskt med över 40 procent. Här presenterar Fastighetssverige en lista över hur bolagen presterade på börsen under juni.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.